ابعاد و جنبه های کیفیت از دید مشتری

 

کیفیت جنبه های مختلفی دارد که مشتری از زوایای مختلفی به آنها نگاه می کند، سازمانی که بتواند جنبه های مختلف کیفیت را که در این مطلب به آنها اشاره می کنیم بخوبی رعایت نماید می تواند مشتریان بهتر وبیشتری داشته باشد.

عملکرد (performance):

مشخصات عملیاتی و کارکردی اولیه واصلی یک محصول یا خدمات را عملکرد می گویند. مثلا شنیده اید می گویند این ماشین ظرفشویی عملکرد خوبی دارد، یا این شرکت مهندسی عمکلرد مطلوبی داشته است. اینها منظور در کارکرد ها هست، یعنی ماشین ظرفشویی کم صدا بوده، ظرف ها را تمیز می شوید.

 

مشخصات (Features)

عبارت است از مشخصات ثانویه که مکمل کننده کارکرد اصلی است.بعنوان مثال برای یک خودرو می توان مواردی که با نام آپشن به خودرو اضافه می شود را در نظر گرفت یا برای ماشین ظرفشویی تعدادی مایع یا قرض مخصوص و یا یک کاور.

 

قابلیت اطمینان (Reliability)

قابلیت اطمینان فاصله بین دو تعمیر دستگاهی را می گویند یا به زبان ساده تر، چه زمانی این وسیله سالم کار می کند و بعد از آن احتمال خرابی آن وجود دارد.

پس قابلیت اطمینان احتمال عملکرد بد محصول در دوره مشخص است.

همان ماشین ظرفشویی که مثال زدیم ممکن است 5 سال بدون ایراد کار کند.

هرچه محصول سازمانی قابلیت اطمینان بیشتری داشته باشد، مشتری راضی تری نیز خواهد داشت.

یک پیشنهاد دوستانه:  اگر هنوز در دوره رایگان 7 اصل مهم در مدیریت مطلوب کسب و کار شرکت نکرده اید اینجـــــــــــــــــــا کلیک نمایید

 تطابق (Conformance)

تطابق محصول با استانداردها. یعنی محصول الزامات و استانداردهای از پیش تعیین شده را بر آورده سازد. ماشین ظرفشویی ما باید تایید استانداردهای ملی ایران را داشته باشد.کیفیت

 

دوام (Durability)

میزان استفاده از محصول یا عمر مفید محصول. بعبارتی میزان زمانی که کیفیت خود را کاملاً از دست بدهد و دیگر قابل استفاده و حتی قابل تعمیر نباشد. ماشین ظرفشویی مثال ما می تواند 15 سال دوام داشته باشد.

 

قابلیت تعمیر شدن (Serviceability)

این جنبه شامل مولفه هایی مانند سرعت، دقت، سهولت و قابلیت تعمیرپذیری است. اینکه محصولی را چقدر سریع و آسان بتوان تعمیر کرد. آیا تعمیرکار حرفه ای و مجاز در دسترس هست؟

 

پاسخگو (Response)

برند باید پاسخگو سوالات و خواسته های مشتری باشد، این جنبه هم بر این موضوع تاکید می کند، یعنی در دسترس بودن، گوش دادن به گفته های مشتری و پاسخگویی صحیح و سریع به مشتری

 

زیبایی (Aesthetics)

احساس مولفه مهمی است، انسانها زیبایی را دوست دارند و زیبایی را می توان حس کرد، این جنبه بر این تاکید دارد که یک محصول چطور به نظر می آید، چطور احساس می شود و چطور بیان میشود یا چگونه در مورد آن صحبت می کنند.

 

شهرت (Reputation)

میزان اعتبار و تصویر بیرونی محصول و برند را گویند. هرچه برند یا محصولی نزد مشتریان و جامعه شناخته تر باشد، اقبال عمومی مردم به آن بیشتر است. ممکن است ماشین ظرفشویی با برندی آشنا فروش بیشتری از ماشین ظرفشویی با همان کیفیت مشابه اما با برندی ناآشنا داشته باشد.

 

ایمنی (Safety)

جنبه امنیت هم برای مشتری مهم است، مشتری دوست دارد محصولی بخرد که از امنیت آن خاطرش جمع باشد، دوست دارد ماشین ظرفشویی بخرد که اتصالی نداشته باشد.

 

دوست دار محیط زیست (Environmental Kindness)

اینکه محصول چقدر دوستدار محیط زیست است میتوان در تصویر سازی ذهن مخاطب و مشتری هم بسیار مهم و موثر باشد، امروزه مردم به محیط زیست اهمیت فراوانی می دهند و اگر محصولی نتواند به این جنبه پاسخ دهد به مرور زمان از دید مردم کنار می رود.

 

در بالا 11 مورد از مهم ترین جنبه های کیفیت در نزد مشتری را بیان کردیم و سازمانی می تواند ادعای تولید محصولی باکیفیت را نماید که با تمرکز بر این جنبه ها بتواند کیفیتی در حد خواست مشتری ارائه دهد.

 


در دوره سیستم مدیریت کیفیت شرکت کنید

مطالب مرتبط

ثبات کیفیت، گامی مهم برای بازگشت مشتریان

اصول فروش موفق با ایجاد اطمینان و اعتماد در مشتریان

تمایز، راز موفقیت برند (فروش بیشتر با ایجاد تمایز)

برداشت اولیه در مشتری مداری چیست؟

دیدگاه های مشتری مداری در کشورهای مختلف

جملات مشتری مداری ؛ از بزرگان

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

 

لیست دوره های آموزشی

لیست دوره های مجازی در حوزه های مختلف کسب و کار و موفقیت فردی.

باشگاه مشتریان و راهنما

راهنمایی برای استفاده بهتر از آموزشها و اطلاعات عضویت در باشگاه مشتریان ایران آکادمی.

درخواست دوره آموزشی

دوره هایی که مایل هستید در ایران آکادمی برگزار شود را به ما بگویید.

ثبــــت نــــام

در ایران آکادمی به رایگان عضو شوید و از دوره های رایگان استفاده کنید.

دوره آموزشی رایگان

جهت شرکت در دوره  رایگان  7 اصل مدیریت مطلوب کسب و کار لطفا نام و ایمیل خود را وارد نمایید

نام
ایمیل

تدریس در ایران آکادمی

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید، محتوای آموزشی تهیه کنید و با ارائه آن در ایران آکادمی درآمد کسب نمایید.

برای مشاهده جزئیات بر روی باکس زیر کلیک نمایید.

درخواست تدریس در ایران آکادمی

درباره ما

ایران آکادمی بستری مجازی است برای یادگیری و یاد دادن.
در ایران آکادمی آموزش های مجازی و کاربردی در حوزه های مختلف کسب و کار و بهبود مهارت های فردی تهیه شده است تا علاقه مندان به یادگیری بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به آموزش های کاربردی دسترسی داشته باشند.
025-37713662
ایران آکادمی را در شبکه های مجازی دنبال کنید:

تلگرام آپارات اینستاگرام فیسبوک

Top